Polskie prawo jest bardzo surowe i nie uznaje par LGBT. Tym samym żadna z nich nie ma szans na zawarcie związku małżeńskiego, które będzie uznawane za ważne w obliczu prawo. To jednak nie oznacza, że pary LGBT od razu są na straconej pozycji. Warto wiedzieć, że istnieje coś takiego, jak ślub humanistyczny. O czym dokładnie mowa? Co warto wiedzieć o ślubie humanistycznym i dlaczego pary LGBT powinny o nim pomyśleć? Jak zmierzyć się z organizacją takiego ślubu? Nasz tekst dostarczy Ci przydatnych informacji, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!
Ślub humanistyczny – o czym dokładnie mowa?
Ślub humanistyczny różni się od tradycyjnych ślubów, które udzielane są w Polsce. Oznacza to, że nie ma nic wspólnego ze ślubem kościelnym, czy ślubem cywilnym. Jest to wyjątkowy rodzaj ceremonii, który ma bardziej osobisty charakter i pozwala na przeprowadzenie uroczystości zgodnie z oczekiwaniami młodej pary. Co ważne, ślub humanistyczne nie ma żadnej mocy prawnej, więc nie trzeba obawiać się żadnych konsekwencji związanych z jego zawarciem.
Dzięki temu, sakramentalne „tak” mogą powiedzieć sobie praktycznie wszyscy. Nie ma znaczenia tutaj religia, płeć, czy też to, czy pozostajemy w związku małżeńskim przez brak rozwodu kościelnego. Ślub humanistyczny staje się zatem dobrym wyborem dla rozwodników, osób o różnej narodowości, ale nie tylko. Ślub humanistyczny będzie też idealnym wyborem dla par LGBT, więc zdecydowanie warto o nim pomyśleć, gdy chcemy wyznać sobie miłość w symboliczny sposób.

Ślub humanistyczny pary LGBT – jak zorganizować?
To, jak dokładnie będzie wyglądał ślub humanistyczny, zawsze zależy od danej pary. Nie ma tutaj jasno wyznaczonego schematu uroczystości, czy formułek, które tego dnia trzeba wygłosić. Możemy sami wybrać, kto poprowadzi ceremonię oraz jak będzie wyglądać nasza przysięga. Mamy też pełną swobodę w wyborze miejsca, dekoracji, czy gości. Ślub humanistyczny ma jednak bardziej intymny charakter, więc warto tego dnia otaczać się wyłącznie osobami, które są nam bliskie.