Przejdź do treści

Jak wygląda ślub cywilny krok po kroku

Już od pewnego czasu można zauważyć, że młode pary coraz chętniej biorą pod uwagę zawarcie ślubu cywilnego. Jest to spowodowane wieloma różnymi czynnikami, ale większość z nich wynika z tego, że coraz więcej osób stawia na mniej formalne uroczystości, a ślub cywilny z pewnością do nich należy. Poza tym daje nam całkiem sporo możliwości na organizację tego wyjątkowego dnia. Jak zatem w praktyce wygląda ślub cywilny? Odpowiadamy!

Ślub cywilny – gdzie może się odbyć?

Jeszcze kilka lat temu pary młode mogły zdecydować się wyłącznie na ślub w urzędzie stanu cywilnego. Z biegiem czasu wszystko się zmieniło i coraz więcej tego typu instytucji jest otwartych na oczekiwania narzeczonych. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, by ślub cywilny odbył się w wielu innych miejscach. Może to być plaża, ogród, czy nawet zamek. Jednak na tym nie kończą się nasze możliwości, ponieważ ślub cywilny może odbyć się również w specjalnie przygotowanym pałacyku, w pobliskim parku, czy nawet na terenie zajazdu z altaną. Możliwości mamy bardzo ogromne i warto je wykorzystać jak najlepiej.

Ślub cywilny – przebieg ceremonii

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na cywilny ślub w plenerze, czy w urzędzie stanu cywilnego, to zawsze zobowiązuje nam punktualność. Urzędnicy bardzo cenią swój czas i spóźnienie się na uroczystość może oznaczać, że tego dnia niestety nie udzielą nam ślubu. Tego nikt z nas nie chciałby, więc lepiej przyjechać na miejsce ceremonii dużo wcześniej, niż za późno.

Początek ceremonii to oczywiście wejście młodej pary i warto, by wcześniej ustalić, jak będzie wyglądać. Młoda para może wejść razem z urzędnikiem lub zdecydować się, by pan młody czekał z urzędnikiem, a panna młoda została wprowadzona przez ojca. Gdy wszystkie miejsca zostaną zajęte, urzędnik wygłasza przemowę, której treść dotyczy samej instytucji małżeństwa oraz obowiązków, jakie nakłada na rodzinę. Następnie młodzi są proszeni o wygłoszenie przysięgi i nałożenie obrączek. Treści przysięgi nie trzeba się uczyć, wystarczy ją powtarzać za urzędnikiem. Później pozostaje już złożenie podpisów na akcie zawarcia związku małżeńskiego i ten etap kończy ceremonię.