Już od pewnego czasu można zauważyć, że młode pary coraz chętniej biorą pod uwagę zawarcie ślubu cywilnego. Jest to spowodowane wieloma różnymi czynnikami, ale większość z nich wynika z tego, że coraz więcej osób stawia na mniej formalne uroczystości, a ślub cywilny z pewnością do nich należy. Poza tym daje nam całkiem sporo możliwości na organizację tego wyjątkowego dnia. Jak zatem w praktyce wygląda ślub cywilny? Odpowiadamy!
Ślub cywilny – gdzie może się odbyć?
Jeszcze kilka lat temu pary młode mogły zdecydować się wyłącznie na ślub w urzędzie stanu cywilnego. Z biegiem czasu wszystko się zmieniło i coraz więcej tego typu instytucji jest otwartych na oczekiwania narzeczonych. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, by ślub cywilny odbył się w wielu innych miejscach. Może to być plaża, ogród, czy nawet zamek. Jednak na tym nie kończą się nasze możliwości, ponieważ ślub cywilny może odbyć się również w specjalnie przygotowanym pałacyku, w pobliskim parku, czy nawet na terenie zajazdu z altaną. Możliwości mamy bardzo ogromne i warto je wykorzystać jak najlepiej.
Ślub cywilny – przebieg ceremonii
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na cywilny ślub w plenerze, czy w urzędzie stanu cywilnego, to zawsze zobowiązuje nam punktualność. Urzędnicy bardzo cenią swój czas i spóźnienie się na uroczystość może oznaczać, że tego dnia niestety nie udzielą nam ślubu. Tego nikt z nas nie chciałby, więc lepiej przyjechać na miejsce ceremonii dużo wcześniej, niż za późno.
Początek ceremonii to oczywiście wejście młodej pary i warto, by wcześniej ustalić, jak będzie wyglądać. Młoda para może wejść razem z urzędnikiem lub zdecydować się, by pan młody czekał z urzędnikiem, a panna młoda została wprowadzona przez ojca. Gdy wszystkie miejsca zostaną zajęte, urzędnik wygłasza przemowę, której treść dotyczy samej instytucji małżeństwa oraz obowiązków, jakie nakłada na rodzinę. Następnie młodzi są proszeni o wygłoszenie przysięgi i nałożenie obrączek. Treści przysięgi nie trzeba się uczyć, wystarczy ją powtarzać za urzędnikiem. Później pozostaje już złożenie podpisów na akcie zawarcia związku małżeńskiego i ten etap kończy ceremonię.