Przejdź do treści

Organizacja ślubu za granicą – formalności, dokumenty, koszt

ślub za grancią

Organizacja ślubu za granicą to bardzo atrakcyjna opcja. Nie dość, że można przyciąć koszty za organizację wesela, to jeszcze uniknąć nieporozumień, czy zapraszania gości, których narzucają rodzice, czy dziadkowie. Tylko z jakimi formalnościami to się wiąże? Jakie dokumenty trzeba złożyć i na jakie koszty się szykować? Sprawdzamy!

Organizacja ślubu za granicą – formalności i dokumenty

Ślub w Polsce zawsze wiąże się ze sporą ilością spraw formalnych do załatwienia, więc gdy mamy w planach ślub za granicą, to ich ilość znacznie wzrasta i należy pamiętać, że trzeba je załatwić z odpowiednim wyprzedzeniem. Aby ślub cywilny za granicą był ważny w Polsce, musi odbyć się w polskim konsulacie lub urzędzie stanu cywilnego w kraju, w którym ma on miejsce.

Dlatego należy na co najmniej dwa miesiące przed planowanym ślubem dopełnić formalności i złożyć odpowiednie dokumenty, w tym na przykład przedłożyć zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego poza granicami kraju wraz z uwierzytelnionym tłumaczeniem zaświadczenia.

W przypadku ślubu kościelnego poza granicami kraju należy uzyskać zgodę/licencję od księdza z parafii panny młodej na zawarcie związku małżeńskiego poza rodzimą parafią. Zapowiedzi, czy nauki przedmałżeńskie muszą odbyć się w Polsce. Poza tym należy również wystąpić z odpowiednim wnioskiem do polskiego księdza, który pełni służbę w placówce dyplomatycznej kraju, w którym chcemy wziąć ślub.

Organizacja ślubu za granicą – koszty

Organizacja ślubu za granicą może wiązać się z bardzo różnymi kosztami. Zależą one od wielu różnych czynników, w tym na przykład od tego, gdzie zdecydujemy się wziąć ślub. Innych kosztów należy spodziewać się, gdy wybór padnie na Włochy, a innych, gdy postanowimy wziąć ślub na Malediwach, na Hawajach, czy w innym egzotycznym miejscu.

Dlatego, każdy, kto chciałby poznać ostateczne koszty organizacji ślubu za granicą, najpierw musi się zastanowić, jakie miejsce go interesuje. Oczywiście istotne znaczenie ma również to, czy będziemy chcieli zaprosić na swoją uroczystość gości i zabrać ich ze sobą z Polski, ponieważ wtedy ostatecznej koszty wzrosną.