Przejdź do treści

Nauki przedmałżeńskie – formalności przed ślubem kościelnym

Decyzja o zawarciu związku małżeńskiego w kościele wiąże się z pewnymi formalności. Mówimy tutaj nie tylko o zamówieniu daty u księdza, ale również o odbyciu nauk przedmałżeńskim. Tylko o czym dokładnie mowa? Czym są nauki przedmałżeńskie i kiedy warto się na nie zapisać? Nasz tekst dostarczy Ci cennych informacji, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią! 

Czym są nauki przedmałżeńskie?

O kursach przedmałżeńskich krąży wiele legend, więc większość przyszłych par młodych obawia się tego, jak będą one wyglądać. Jednak wystarczy poświęcić trochę czasu na zebranie podstawowych informacji, by dojść  do wniosku, że nauki przedmałżeńskie nie mają formy egzaminu, ani też nie polegają na odpytywaniu. Część z nich to po prostu wykłady, a inne odbywają się na zasadzie dyskusji w grupach.

Na takich kursach poruszane są tematy dotyczące spraw istotnych z punktu widzenia przyszłego miejsca, a ich celem jest po prostu lepsze przygotowanie przyszłych par do wspólnego życia. Zatem można spodziewać się dyskusji związanych z przeszkodami w zawarciu małżeństwa, obowiązków małżonków wobec siebie, ich praw oraz wielu innych aspektów, w tym również samej scenariusz liturgii sakramentu małżeństwa. Po zakończeniu takiego kursu otrzymuje się zaświadczenie, które następnie należy dostarczyć do parafii, w której młodzi będą brali ślub kościelny.

Nauki przedmałżeńskie – ile trwają i kiedy się na nie zapisać?

Wydawać by się mogło, że nauki przedmałżeńskie można załatwić w kilka godzin, ale nic bardziej mylnego. Okazuje się, że najczęściej trwają aż dwa miesiące, a zajęcia rozłożone są w czasie. Czasami mówimy tutaj o zajęciach dwa razy w tygodniu, które trwają około dwóch godzin. Bywają też kursy, które trwają miesiąc lub trzy, więc wszystko zależy od parafii, do której należymy.

Jedno jest pewne, jeśli nie chcemy mieć problemów z dopełnieniem formalności u księdza, to lepiej zapisać się na kurs z wyprzedzeniem. Należy przy tym pamiętać, że nauki przedmałżeńskie nie są organizowane non stop, lecz co kilka miesięcy. Aby zatem udało nam się je ukończyć przed ślubem, lepiej wcześniej się zapisać, zwłaszcza że nie mają one terminu ważności.

W tym niezwykłym okresie narzeczeństwa warto sprawić sobie wspólną pamiątkę tego niepowtarzalnego czasu. Piękna sesja narzeczeńska będzie dobrym dopełnieniem okresu przygotowań do ślubu.