Przejdź do treści

Jaki prezent powinna dać matka chrzestna z okazji ślubu?

Gdy udajemy się na ślub kogoś bliskiego, szykujemy się bardzo starannie, wybieramy eleganckie kreacje, idziemy do fryzjera ale też przy tej okazji zastanawiamy się, jaki prezent podarować nowożeńcom. W dość trudnej sytuacji są rodzice chrzestni, od których zwyczajowo oczekuje się więcej niż od innych gości. Zastanówmy się więc jaki prezent powinna dać matka chrzestna?
W polskich zwyczajach przyjęte jest, że największa część osób w ramach prezentu decyduje się dać gotówkę w kopercie. Pozostałe mniej liczne osoby dają prezent materialny a niekiedy nawet usługę w postaci na przykład wykupionej wycieczki zagranicznej. Jeśli więc ktoś decyduję się podarować gotówkę, jako najbardziej bezpieczny prezent, powinna być ona adekwatna do pokrewieństwa i zażyłości kontaktów.
W powszechnej opinii uważa się, że to właśnie rodzice biologiczni i rodzice chrzestni, powinni dać najdroższe prezenty. W praktyce oczywiście i tak każdy przygotowuje taką kwotę, na jaką go stać. Badania pokazują, że w kopertach od matki chrzestnej najczęściej znajduje się kwota z przedziału 1000 do 2000 zł.
Jeśli matka chrzestna decyduje się młodym z okazji ślubu podarować coś materialnego, powinna zadbać o to, aby prezent był trafiony. Tylko przy nielicznych ślubach praktykowane jest wysyłanie list prezentów. W pozostałych przypadkach zwykle robi się nieoficjalny wywiad. Najprościej jest zapytać rodziców młodej pary albo rodzeństwo o to, co młodzi chcieliby dostać, czego potrzebują lub czego im brakuje na przykład w nowym domu. Jeśli chodzi o prezenty ślubne darowane przez matki chrzestne, to najczęściej są to elementy wyposażenia wnętrz takie jak obrazy, tekstylia domowe, serwisy obiadowe, zestawy sztućców czy eleganckie komplety pościelowe. Prezentem może być też sprzęt AGD taki jak ekspres do kawy czy robot kuchenny. Dość ciekawym podejściem do wyboru prezentu ślubnego od matki chrzestnej jest kupienie czegoś, na co zwykle młodzi sami się nie zdecydują. Może to być na przykład elegancko wydana seria wiedzowe w postaci książkowej. Jeśli chodzi o prezenty niematerialne, to można zafundować na przykład weekend w SPA, wyjazd na degustację win czy przejażdżkę zabytkowym autem. Zdarza się także, że matki chrzestne kupują elegancką biżuterię ze specjalnym grawerem.