Przejdź do treści

Ile kosztuje ślub i wesele czyli o weselnym budżecie słów kilka

Organizacja ślubu i wesela to nie lada wyzwanie dla każdej pary. Trzeba zmierzyć się nie tylko z dużą ilością zadań, ale również z wydatkami, jakie z tego wynikają. Ile dokładnie wyniesie nas organizacja ślubu i wesela? Na jakie koszty się szykować? Sprawdzamy!

Od czego zależą koszty ślubu i wesela?

Na koszty ślubu i wesela wpływa wiele różnych czynników, więc warto je poznać, jeśli chcemy ułatwić sobie oszacować budżet ślubny. Na pewno istotne znaczenie będzie mieć to, gdzie planujemy zorganizować swój wielki dzień. Ślub w kościele i ślub cywilny w plenerze wiąże się z podobnymi kosztami. Ślub cywilny w USC jest najtańszy, więc jeśli szukamy oszczędności, to na pewno on nam ich zapewni. Równie ważne jest to, gdzie zdecydujemy się zorganizować przyjęcie weselne.

Do wyboru mamy wiele pięknych sal weselnych, restauracji, zajazdów, czy nawet pałaców i hoteli. Każdy obiekt narzuca swoje koszty, więc musimy liczyć się z tym, że nie będą one stałe. Najpopularniejsze i najmodniejsze miejsca zawsze oznaczają wyższe koszty, więc warto mieć to na uwadze, wybierając coś dla siebie. Oczywiście równie ważne jest to, na ile osób będziemy chcieli zorganizować swoje przyjęcie. Kameralne wydarzenie to zawsze niższe koszty, więc to zupełne przeciwieństwo hucznego wesela w eleganckim stylu.

Jednak na tym nie koniec, bo na koszty ślubu i wesela wpływa też wybór wielu innych usługodawców. Florystka, fryzjer, makijażysta, czy nawet fotograf i kamerzysta także wpłyną na ostateczne koszty, jakie trzeba będzie ponieść przy okazji organizacji swojego wielkiego dnia. Nie inaczej jest w przypadku wynajmu samochodu do ślubu, czy innych atrakcji.

Ile ostatecznie wyniesie nas organizacja ślubu i wesela?

Niestety trudno tutaj o podanie pewnych kosztów, ponieważ na ostateczne koszty wpłynie wiele różnych czynników. Jedno jest pewne, jeśli mamy w planach uroczystość w gronie najbliższych, która będzie w luźnej atmosferze, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się zmieścić w 30-40 tys. zł. Jeśli myślimy o wystawnym i hucznym wydarzeniu, to koszty mogą wzrosnąć dwukrotnie lub kilkukrotnie.