obrączki

Ślub Młodych » powrót do porad

art

Obecnie granica wieku, kiedy „wypada” wziąć ślub jest bardzo płynna. W polskim społeczeństwie najczęściej zdarzają się tak zwane późne małżeństwa, czyli takie, które są zawierane około 30 roku życia. Dla wielu osób, szczególnie starszej daty, jest to nie do pomyślenia. Pokutuje tu jednak przeszłość, gdzie dziewczyna mająca 23-lata mogła pochwalić się już 2-letnim stażem małżeńskim i potomstwem. Dziś, kiedy priorytetem jest przede wszystkim realizacja zawodowa, decyzja o założeniu rodziny jest odkładana na dalsze tory.

Wciąż jednak zdarzają się Pary, które stają na ślubnym kobiercu w bardzo młodym wieku, mając 18, 19 lat. Powody, dla których dochodzi do takich decyzji mogą być bardzo różnorodne. Najczęściej jest to spowodowane rychłym pojawieniem się potomstwa, a wiele osób sądzi, że dziecko urodzone poza związkiem małżeńskim, w zwykłej relacji partnerskiej, jest niemal niedopuszczalne. Coraz częściej jednak szale przeważają względy pragmatyczne. Chodzi tutaj przede wszystkim o różnego rodzaju formalności, takie jak kredyty czy też raty.

Kolejnym elementem, który często popycha młode osoby do zawarcia związku małżeńskiego jest presja wywierana ze strony rodziców, którzy bardzo nalegają na ślub swojej pociechy. Czasami chcą oni, żeby młodzi „udowodnili” swoją miłość i pokazali, że będą żyć po „bożemu”. Takie poglądy obowiązują przede wszystkim w mniejszych miejscowościach i na wsi, gdzie życie zgodnie z nauką kościoła zdaje się być ważniejsze niż otaczająca ich rzeczywistość.


dodano: 13.04.2012 12:33:34
  • foto
  • Dotychczasowa ocena:
  • |
  • Oceń artykuł:

tagi: ślub młodych, granice wiekowe, wesele

user

Natalia Makowska dodano: 25.10.2012 17:01:09

W większości wypadków pewnie tak jest. Nie mniej jednak w zeszłym tygodniu byłam na weselu przyjaciółki, która ma 20 lat. A ślub wzięli... bo to był już uch czas. Są ze sobą 5 lat i zarówno oni jak i ja wiemy, że będzie to małżeństwo do końca :)


2 0