obrączki

Czy intercyza jest dobrym rozwiązaniem? » powrót do porad

art

Zawierając związek małżeński wszystkie Pary widzą siebie wspólnie do końca ich dni, tak jak przyrzekali sobie przed ołtarzem lub też w urzędzie stanu cywilnego. Bywają jednak takie związki, kiedy na bok odchodzą wszystkie złudzenia i założenia, a związek chyli się ku upadkowi. Po udanej relacji pozostaje jedynie ogromny żal, a także pieniądze, którymi należy się podzielić. Zwykle to właśnie one stanowią podmiot największych konfliktów między małżonkami, którzy postanowili się rozstać.

Zaczynają się problemy oraz poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak prawidłowo podzielić wspólny majątek, który był zbierany przez wszystkie lata trwania w związku małżeńskim? Aby uniknąć takich trudnych sytuacji, wiele par decyduje się na podpisanie intercyzy.

Nikt nigdy nie zakłada na ślubnym kobiercu, że jego związek prędzej czy później się rozpadnie. Rozsądne i sensowne w pewnych okolicznościach wydaje się być zorientowanie, w jaki sposób można zabezpieczyć swoje osobiste mienie. Wiele osób sądzi, że intercyza to brak zaufania. Lepiej jest patrzeć na to, jak na okazanie rozwagi oraz odpowiedzialności za poważny związek.

Intercyza stanowi umowę pomiędzy małżonkami, w której stwierdza się, że każde z nich zachowuje swój majątek, czyli to co nabył przed zawarciem związku małżeńskiego, jak i to zdobył już po ślubie. Osoby te mają prawo rozporządzać dowolnie swoim majątkiem, bez konieczności uzyskiwania zgody od partnera. Przy rozpadzie związku każda strona otrzymuje część majątku wspólnego oraz wszystko to co samodzielnie zgromadził.


dodano: 13.04.2012 12:31:10
  • foto
  • Dotychczasowa ocena:
  • |
  • Oceń artykuł:

tagi: intercyza, podzielność majątkowa, ślub, wesele

user

Anna Wójcik dodano: 24.03.2013 09:41:36

My spisaliśmy intercyzę, traktujemy to jako papier, bo i tak mamy wspólne pieniądze. Przy przygotowaniach przedślubnych koszt, który zapłaciliśmy - 400 zł - zniknął. Nie wiemy tak naprawdę co przyniesie przyszłość, a może nam uratować przyszłość.


0 0
user

Mateusz Gendera dodano: 16.04.2012 15:44:23

Myślę, że czasy kiedy intercyza była "nieufnością" wobec partnera minęły. W dzisiejszych czasach byle problem potrafi doprowadzić do rozpadu małżeństwa, więc jeśli jedna osoba posiada duży majątek to warto intercyzę spisać, ale sprawa powinna być już wyjaśniona na dłuuuuugo przed ślubem:)


1 0