obrączki

Szczęśliwy zestaw ślubny » powrót do porad

art

Przesądy ślubne w polskiej tradycji funkcjonują już przez długie lata. Mimo że wiele Panien Młodych stanowczo twierdzi, że nie wierzy w takie zabobony, to większość z nich w końcu ulega i stara się mieć przy sobie podręczny zestaw gwarantujący szczęście, w postaci czegoś nowego, starego, pożyczonego i obowiązkowo niebieskiego. Każda z tych rzeczy ma gwarantować wieczne szczęście i dobrobyt, nie warto się więc od nich uchylać.

Nowa rzecz, która znajduje się w posiadaniu Panny Młodej ma symbolizować wejście na zupełnie nową drogę życia, którą od tej pory będzie kroczyć razem ze swoim ukochanym. Nową rzeczą jest zwykle suknia ślubna, buty lub też inne dodatki garderoby.

Coś starego to zwykle biżuteria, na przykład taka, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wiele Panien Młodych decyduje się też na wszycie w swoją suknię ślubną fragmentu materiału z sukni matki czy też babki. Takie stare rzeczy mają symbolizować przywiązanie i szacunek do tradycji.

Pożyczona rzecz jest również obowiązkowa w zestawie szczęścia. Może to być dowolna rzecz, a jej symbolika wyraża przede wszystkim możliwość pomocy i wsparcia ze strony bliskich czy też rodziny. Bardzo ważne jest jednak to, by po wszystkich uroczystościach ślubnych i weselnych, zwrócić pożyczoną rzecz, ponieważ tylko wtedy możemy mówić o jej sile.

Niebieski kolor od zawsze symbolizuje wierność oraz miłość, szczególnie w związkach małżeńskich. W czasach starożytnych wszystkie oblubienice obowiązkowo wychodziły za mąż ubrane w niebieskości.


dodano: 13.04.2012 12:25:52
  • foto
  • Dotychczasowa ocena:
  • |
  • Oceń artykuł:

tagi: przesądy ślubne, wesele, trójmiasto, pomorskie, biżuteria