obrączki

Zjawisko gamofobii » powrót do porad

art

Powiedzenie sakramentalnego „tak” przed księdzem czy też urzędnikiem cywilnym niesie za sobą dużo stresów oraz nerwów. Ten poziom zdenerwowania jest nieraz tak wysoki, że w społeczeństwie przyjęło się określenie gamofobi, która oznacza strach przed zawarciem związku małżeńskiego. Oczywiście lęki i obawy nie omijają praktycznie żadnej Pary Młodej, jednak w niektórych strach jest paraliżujący, tak że utrudnia normalnie funkcjonowanie, które do tej pory były bezproblemowe. Zmiany oraz nowe zobowiązania, jakie ściąga na siebie zawarcie związku małżeńskiego w niektórych osobach mogą powodować blokady, trudne do pokonania.

Objawy, jakie są charakterystyczne dla gamofobi mogą być bardzo różnorodne i indywidualnie spersonalizowane. U niektórych są to typowe objawy psychiczne, takie jak wyrzuty sumienia czy też czarne wizje; natomiast u innych są to objawy somatyczne, takie jak migreny, bóle brzucha czy też nudności. Stres może powodować różne reakcje, które są zakodowane w danym człowieku.

Jeśli takie lęki będą się nasilać należy zacząć działać, ponieważ mogą doprowadzić do pogłębienia się stanu, co w efekcie może powodować trwałe i trudne do odwrócenia zaburzenia natury psychicznej. Można szukać pomocy u specjalistów lub też postarać się sobie poradzić samodzielnie. Wsparciem może okazać się szczera rozmowa z partnerem lub też stosowanie technik relaksacyjnych, które skupiają się na wyciszeniu i uspokojeniu wszystkich negatywnych emocji, które paraliżują przyszłą Pannę Młodą lub też przyszłego Pana Młodego.


dodano: 13.04.2012 12:02:21
  • foto
  • Dotychczasowa ocena:
  • |
  • Oceń artykuł:

tagi: Gamofobia, ślub, wesele