obrączki

Zmiana nazwiska » powrót do porad

art

Decyzja o ślubie jest jedną z najważniejszych w życiu dla bardzo wielu par. Właśnie tego dnia decydujemy się na spędzenie całego swojego życia z wybraną przez nas osobą. Ważną zmianą, która następuję w życiu świeżo poślubionej żony jest zmiana jej nazwiska, oczywiście jeśli wyrazi ona taką chęć. Nie ma bowiem żadnych przeciwskazań, aby pozostała przy swoim nazwisku, nawet po ślubie. Wiele osób myśli, że zmiana nazwiska dotyczy tylko i wyłącznie kobiet. Może jednak również obejmować mężczyzn, którzy po ślubie przyjmują nazwisko swojej żony - przede wszystkim ze względów osobistych.

Tak istotnej zmiany należy oczywiście dokonać w odpowiednim urzędzie. Pociągnie to za sobą trochę pracy, ponieważ konieczne będzie wymienienie podstawowych dokumentów, takich jak dowód osobisty, prawo jazdy czy też karty bankowe, paszport, legitymacje ponieważ wszystkie te dokumenty muszą odpowiadać bieżącemu stanowi.

Chęć zmiany nazwiska zgłasza się podczas wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego, wtedy kiedy rezerwuje się datę ślubu cywilnego lub też konkordatowego, czyli cywilnego połączonego z kościelnym. Należy pamiętać o tym, że przyjęte nazwisko nie obowiązuje dopiero po wydaniu nowych dokumentów, a już po zawarciu związku małżeńskiego należy posługiwać się swoich ślubnym nazwiskiem. Ostatni raz podpisujemy się swoich nazwiskiem rodowym na dokumentach w kościele.

Z biegiem czasu należy poinformować również inne instytucje o tym, że dokonało się tak istotnej zmiany. Złożyć odpowiednie deklaracje w urzędzie skarbowym (formularze NIP1 lub NIP3) czy też w zakładzie ubezpieczeń społecznych. Formalności zajmują trochę czasu, jednak są dokonywane na stałe, dlatego wystarczy jednorazowa wizyta w wybranych urzędach.


dodano: 13.04.2012 11:59:44
  • foto
  • Dotychczasowa ocena:
  • |
  • Oceń artykuł:

tagi: zmiana nazwisko, nazwisko rodowe, ślub, wesele