obrączki

Błogosławieństwo Pary Młodej » powrót do porad

art

Tradycja, która obowiązuje na terenie naszego kraju jasno wspomina o tym, że przyszłych małżonków powinni pobłogosławić rodzice, jeszcze przed przyjęciem sakramentu świętego. Kiedyś zamążpójście oznaczało fizyczne wyjście z domu Panny Młodej i przeniesienie jej do domu Młodego. Rodzice musieli więc pobłogosławić na tą nową, wspólną drogę, by odbywała się ona bez jakichkolwiek przeszkód.

Osoby decydujące się na zawarcie związku małżeńskiego wchodzą w zupełnie nowe, nieznane do tej pory role, dlatego tak ważne jest dobre i ciepłe słowo, pochodzące od rodziców. Błogosławieństwo to często najbardziej wzruszający moment, ponieważ to właśnie wtedy rodzice Państwa Młodych uświadamiają sobie naocznie, że od teraz wiele się zmieni, a ich pociecha zaczyna dorosłe życie, budując własną rodzinę.

Sama ceremonia błogosławieństwa ma również ściśle przyjęty charakter. Zazwyczaj jest tak, że rodzice Pary Młodej spotykają się w domu przyszłej małżonki i tam dokonywane jest błogosławieństwo. Towarzyszą mu rekwizyty w postaci krzyża, wody święconej i ewentualnie świętego obrazu. Młoda Para musi uklęknąć przed swoimi rodzicami i przyjąć ich błogosławieństwo. Dopełnieniem jest pocałowanie krzyża przez Młodych.

Sama treść błogosławieństwa wygłaszanego przez rodziców ma charakter indywidualny. W tym momencie mogą powiedzieć praktycznie wszystko to, co im w sercu siedzi. Można zdecydować się na gotowe formułki, warto jednak, żeby rodzice dodali coś od siebie, dzięki czemu Młodzi na zawsze zapamiętają tę wyjątkową chwilę.


dodano: 13.04.2012 11:21:04
  • foto
  • Dotychczasowa ocena:
  • |
  • Oceń artykuł:

tagi: błogosławieństwo, utrata rodzica, rodziców, wesele, ślub