obrączki

Ślubne przesądy, czyli uważajcie na... » powrót do porad

art

Choć traktowane są z przymrużeniem oka, ślubne i weselne przesądy są nadal żywe. Zaopatrujemy się w gadżety przynoszące szczęście, a unikamy pechowych. Przywiązujemy wagę do symboliki i magii cyfr. Jakie ślubne przesądy królują na naszych ceremoniach? Planując termin ślubu, przyszli nowożeńcy szerokim łukiem omijają pewne daty: niemile widziane są maj i listopad oraz pierwszy kwietnia. Za to najwięcej terminów ślubów jest tradycyjnie w miesiącach, które w swojej nazwie zawierają literkę „r”.

Każda Panna Młoda stara się, by w dniu ślubu mieć na sobie coś białego (jest to znak czystości uczuć), cos niebieskiego (ma w przyszłości zapewnić wierność współmałżonka), coś nowego (ma przyszłym małżonkom zagwarantować wieloletni dostatek), coś starego (co zapewnia przyszłe wsparcie krewnych oraz przyjaciół) oraz coś pożyczonego, co zapewni jej wsparcie przyszłej rodziny. Jednak to nie wszystko. Do buta Panna Młoda powinna włożyć jeden grosz, a w bieliźnie zaszyć okruszek cukru i chleba, co jej zapewni w przyszłości sprawowanie władzy w domu. Wybierając buty, przyszła żona powinna pamiętać, by był to model zabudowany. Zakazane są odkryte pięty i palce, gdyż wróżą one rychłe nieszczęście.

Para Młoda powinna być szczególnie ostrożna przy ołtarzu. Nie mogą odwracać się na boki ani rozglądać, gdyż symbolizuje to odwrót od partnera i szybki rozpad związku. Uważać trzeba także podczas zakładania obrączek. Jeśli upadną na podłogę podczas ceremonii ślubnej, to zły znak. Aby odwrócić zły urok, obrączek nie powinien podnosić ani Pan Młody, ani Panna Młoda.

Uważajmy też na pecha, który czyhać na nas będzie po przekroczeniu domu weselnego. W progu szczególnie uważać powinna świeżo upieczona żona – jeśli się potknie, ściągnie nieszczęście nie tylko na siebie, ale na całą swoją rodzinę. Aby ustrzec żonę przed upadkiem, troskliwy mąż powinien ja przenieść przez próg, co odgoni zły los. Podczas wesela, nowożeńcy powinni jako pierwsi pojawić się na parkiecie i zatańczyć pierwszy taniec. Jeśli będą im się plątać kroki, w przyszłym życiu będzie podobnie – będą zmierzać w różnych kierunkach.


dodano: 13.04.2012 09:04:54
  • foto
  • Dotychczasowa ocena:
  • |
  • Oceń artykuł:

tagi: przesądy ślubne, wesele, trójmiasto, pomorskie