obrączki

Wesele po staropolsku » powrót do porad

art

Przyszłe Pary Młode, które chcą mieć atrakcyjne i niepowtarzalne wesele, decydują się na różnego rodzaju stylizacje weselne. Ogromną popularnością od wielu lat cieszą się wesela organizowane w stylu staropolskim – na bogato i z rozmachem. W dawnej Polsce wesela były niezwykle huczne, bez względu na to, czy za mąż wychodzili chłopi czy magnaci. Zwykle uroczystości trwały kilka dni. Dziś na tak długie świętowanie niewiele par może sobie pozwolić, mogą natomiast wykorzystać cały stos zwyczajów, tradycji i obrzędów, które na ślubach kultywowano przez stulecia. Jednym ze staropolskich zwyczajów, który przetrwał do czasów współczesnych, jest witanie nowożeńców chlebem i solą. Chleb ma symbolizować dobrobyt i dostatek w małżeństwie. Sól natomiast oznacza smak życia.

Idealnym miejscem na staropolskie wesele jest dworek lub zamek, urządzony wewnątrz w stylu klasycznym lub lekko rustykalnym. Doskonały klimat stworzy buzujący w kominku ogień i drewniane stoły, uginające się pod ciężarem swojskiego jedzenia. W weselnym menu nie umieszczajmy wymysłów kuchni zachodniej czy orientalnej, a skorzystajmy z polskiego dziedzictwa kulinarnego – dobrych, naturalnych potraw opartych na tradycyjnych przepisach i wysokiej jakości produktach. Głównym punktem weselnego posiłku może być płonące prosię lub tort, który zamiast sztampowych różyczek będzie ozdobionymi polskimi polnymi kwiatami.

Wesele urządzone w stylu staropolskim powinni obsługiwać kelnerzy przebrani w stroje z epoki. Impreza z pewnością będzie udana. Tradycyjne klimaty, swojskie jedzenie i muzyka sprawią, że goście szybko pozbędą się sztuczności i będą się świetnie bawić.


dodano: 13.04.2012 08:54:50
  • foto
  • Dotychczasowa ocena:
  • |
  • Oceń artykuł:

tagi: staropolskie wesele, po staropolsku, wesele, ślub, trójmiasto