obrączki

Jaką wybrać datę ślubu ? » powrót do porad

art

Gdy opadną emocje związane z zaręczynami, czas na wybór daty ślubu. To jeden z najważniejszych dni w życiu, jego termin nie może więc być przypadkowy. Choć nadal najbardziej popularne są śluby i wesela w sobotę, rośnie liczba zwolenników uroczystości weselnych odbywających się w ciągu tygodnia. Ślub najlepiej jest wziąć rok po zaręczynach – takie są mniej więcej terminy oczekiwania na sale weselne. Przy wyborze dniu ślubu narzeczeni kierują się przeróżnymi motywami – niektórzy biorą ślub w rocznicę poznania się, inni w Walentynki lub w rocznicę ślubu rodziców lub dziadków. Pamiętajmy, by sprawdzić, czy wolny termin sali bankietowej pokrywać się będzie z terminami w kościele czy urzędzie stanu cywilnego.

Przy wyborze daty ślubu duże znaczenie mają przesądy i symbolika. W Japonii istnieje nawet specjalny kalendarz kyomi, zgodnie z którym ustala się najwłaściwszy termin. W polskiej tradycji za szczęśliwe uważane są miesiące, które mają literę „r” w nazwie. Jeśli planujemy duże, huczne wesele, najlepiej by odbyło się ono latem. Goście będą mogli bawić się w ogrodzie i korzystać z uroków pięknej pogody. Choć oczywiście, także zimowe klimaty są pełne uroku i sporo par decyduje się na ślub zimą i wesele z saniami, grzanym winem, przy kominku. Jeśli natomiast planujemy jedynie obiad dla najbliższej rodziny, pora roku nie ma znaczenia.

Większość ślubów odbywa się póki co w sobotę. Planowanie ślubu w sobotę jest ściśle związane z chrześcijańską tradycją obchodzenia w tym dniu święta Matki Boskiej, opiekunki rodzin. Inne święta maryjne, bez względu na to, w jaki dzień tygodnia wypadną, są równie chętnie wybierane na termin zawarcia małżeństwa. Coraz więcej ślubów odbywa się jednak w tygodniu. Jest to związane między innymi z wolnymi terminami lokali na soboty. Jeśli narzeczeni nie chcą czekać ponad rok na ślub, mogą zdecydować się na uroczystość w piątek – wtedy na wolny termin czeka się kilka miesięcy. Co więcej, uroczystość w tygodniu jest tańsza i pozwoli sporo zaoszczędzić.


dodano: 12.04.2012 15:27:51
  • foto
  • Dotychczasowa ocena:
  • |
  • Oceń artykuł:

tagi: data ślubu, przesądy, wesele