obrączki

Ślubne i weselne obowiązki świadków » powrót do porad

art

Bycie świadkiem to wielkie wyróżnienie, ale też sporo obowiązków. Wbrew pozorom, świadkowie nie pełnią jedynie funkcji ozdobnych na ślubie i podczas wesela. Już na wiele tygodni wcześniej muszą aktywnie włączyć się w przygotowanie uroczystości. Narzeczeni wybierają na świadków osoby, które znają od lat i darzą zaufaniem – są to najczęściej osoby z rodziny lub bliscy przyjaciele. Nawet na ślubie kościelnym nie ma ograniczeń dla świadków – według prawa kanonicznego mogą nimi być nawet osoby niewierzące czy rozwiedzione. Świadkowie mogą być jedynie gośćmi honorowymi lub wesprzeć Parę Młodą podczas organizacji wesela i odciążyć narzeczonych od stresu przygotowań.

Głównym, formalnym obowiązkiem świadka jest złożenie podpisu pod aktem stwierdzającym zawarcie związku małżeńskiego. Świadkowie powinni być obecni także podczas błogosławieństwa nowożeńców, odbywającego się w domu Panny Młodej. Podczas uroczystości weselnych dbają o to, by każdy z gości trafił na swoje miejsce. Pomagają także podczas sesji fotograficznej i biorą w niej czynny udział. To zadania wspólne dla pary świadków, poza tym, mają też indywidualne obowiązki.

Zadaniem świadka jeszcze przed ślubem jest organizacja wieczoru kawalerskiego. Musi też zorganizować transport Młodej Pary do kościoła. Świadek sprawuje też pieczę nad obrączkami i dostarcza je do zakrystii przed ceremonią lub podczas zaślubin wręcza bezpośrednio parze młodej. Podczas wesela świadek wznosi toast za Parę Młodą, wygłasza krótkie przemówienie i dba, by na stołach nie zabrakło alkoholi i innych napojów.

Świadkowa organizuje natomiast wieczór panieński i wspiera Pannę Młodą w przygotowaniach do ślubu. Dba o dekorację kościoła, Sali bankietowej i ślubnego pojazdu. Towarzyszy Pannie Młodej podczas ubierania, makijażu i czesania. Dba też o wygląd Panny Młodej podczas ceremonii, np. poprawia jej welon podczas siadania czy klękania w kościele.


dodano: 12.04.2012 13:23:17
  • foto
  • Dotychczasowa ocena:
  • |
  • Oceń artykuł:

tagi: świadkowie, ślub, wesele, obowiązki