obrączki

Ślub mieszany – co to takiego? » powrót do porad

art

Wybierając sobie przyszłego partnera lub partnerkę, rzadko kiedy myślimy o tym, jakiego jest on czy ona wyznania. Nie ma to dla nas większego znaczenia. Problemy zaczynają się dopiero w momencie, kiedy decydujemy się na sformalizowanie swojego związku. Spójrzmy zatem czy takie zaślubiny są możliwe a jeśli tak, to jakie warunki musimy spełnić i czy w każdym przypadku dopuszczalny jest tak zwany ślub mieszany.

Uroczystość, jaką jest ślub, polega na wypowiedzeniu słów przysięgi małżeńskiej, przy obowiązkowej obecności świadków oraz osoby, która czuwa nad jej przyjęciem - jest nią ksiądz – w przypadku ślubu kościelnego lub urzędnik – jeśli decydujemy się na ślub cywilny.

Cywilne zaślubiny przeznaczone są dla osób niewierzących lub rozwodników. Na ślub kościelny zaś, najczęściej decydują się osoby wierzące. Nie zawsze jednak są one tego samego wyznania, wówczas mówimy o tym, że zawierają one związek na mocy ślubu mieszanego. Ślub taki, różni się od kościelnego tym, że najpierw przyszli małżonkowie muszą otrzymać tak zwaną dyspensę. Jest to innymi słowy specjalne zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego przez osoby o różnym wyznaniu. O jej wydanie, należy zgłosić się do księdza parafialnego, który z kolei zgłasza ten wniosek do proboszcza bądź biskupa. Uzyskanie takiej zgody, nie wiąże się z żadnymi opłatami. Dyspensa rzadko, kiedy spotyka się również z odmową ze strony biskupów. Jedyny warunek, jaki muszą spełnić przyszli małżonkowie to podpisać dodatkowo specjalne oświadczenie, w którym zobowiązują się do wychowania dzieci w wierze katolickiej. Ślub mieszany od katolickiego różni się także tym, iż osoba innej wiary (lub niewierząca) omija słowa przysięgi „Tak mi dopomóż Bóg”. Inaczej również przebiegają przygotowania oraz organizacja wesela, w czasie których należy uwzględnić również potrzeby i indywidualne preferencje drugiej strony.


dodano: 11.04.2012 13:23:35
  • foto
  • Dotychczasowa ocena:
  • |
  • Oceń artykuł:

tagi: ślub mieszany, cywilny, konkordatowy